Zapraszamy na oszałamiający koktajl muzyczny prosto z nowojorskiego Broadwayu! Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 71 312 81 18

Logo GOK

ZIMOWA AKADEMIA PRZYRODY

ZIMOWA AKADEMIA PRZYRODY

Od 22 do 26 lutego wraz z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Złotówku gościliśmy dzieci z Gminy Zawonia na feriach zorganizowanych jako Zimowa Akademia Przyrody .

Zimowa Akademia Przyrody to pięć fantastycznych dni przekazywania wiedzy dzieciom. Pięć dni obcowania z naturą i przyrodą. Pięć dni poznawania się na wzajem, czas wspólnych zabaw, gier, czas pełen doświadczeń, nauki, wrażeń i radości. Leśny Zakład Doświadczalny w Złotówku przyznał, iż inspiracją do stworzenia zajęć była Zimowa Akademia Przyrody jaką od wielu lat organizuje Wigierski Park Narodowy i ta inspiracja stała sie przyczynkiem do tego, aby przenieść akcję na grunt Gminy Zawonia.

Podczas pierwszego dnia odbyły się zajęcia entomologiczne, które prowadziły edukatorki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, panie Kamila Twardowska i Joanna Magiera-Dulewicz. Połączenie rzetelnej wiedzy naukowej z aktywnościami plastycznymi zawsze dają świetne rezultaty. Na zakończenie zajęć dzieci miały bezpośredni kontakt z żywymi owadami takimi jak patyczaki, straszyki czy karaczany.

Drugi dzień to zajęcia z fitopatologii i mykologii. Uczestnicy Akademii przynieśli ze sobą "spleśniałe produkty", a następnie przygotowali preparaty mikroskopowe. Zajęcia poprowadzili Fitopatolodzy, panie Marta Jurga i Agata Kaczmarek-Pieńczewska.

Kolejny dzień zajęć to warzywne spotkanie między innymi ze szpinakiem, marchewką i innymi warzywami, które w postaci smoothie czy spaghetti okazywały się naprawdę smaczne. Zajęcia prowadziła pani Cecylia Uklańska-Pusz, na zakończenie dzieciaki samodzielnie malowały barwnikami roślinnymi torby, które zabrały ze sobą do domu. Czwartek Uczestnicy Akademii mieli niepowtarzalną okazję na przejażdżkę w las tak zwaną "bonanzą". Na miejscu panowie Krzysztof Hulewicz i Mieczysław Łyskawa uczyli dzieci tropić zwierzęta. Mówili o ich zwyczajach, a także pokazali jak zwierzęta komunikują się ze sobą . W ostatnim dniu Zimowej Akademii odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Wiedza pana Daniela Sondeja (Fundacja Z Mojego Łowiska) i dar jej przekazywania było strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy ZAPu spotkali się również z psycholog, panią Moniką Kruszoną. Pani Monika uświadomiła dzieciom jak ważny jest kontakt z drugą osobą, nie poprzez smartfon czy komputer. Natomiast pracownicy z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Zawoni prowadzili zajęcia i gry ruchowe oraz odpowiadali za dokumentacje fotograficzną.

Za wyśmienitą współpracę dziękujemy naszym Partnerom Leśny Zakład Doświadczalny w Złotówku, a szczególne uznanie należy się pani Sylwii Hulewicz, która codziennie zapewniła dzieciom pyszny i wartościowy posiłek, dziękujemy wszystkim nauczycielom akademickim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy zechcieli prowadzić zajęcia.

Ogromną radością i dumą napawa fakt, iż po zadaniu pytania dzieciom czego by chciały więcej w kolejnych edycjach Akademii jednym głosem odpowiedziały "Więcej lasu".

To miód na nasze serca...

Zadanie finansowane było ze środków budżetu Gminy Zawonia w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Gminy Zawonia na rok 2024.


 


 


 

 

Opublikował: Katarzyna Kasprzak
Data publikacji: 05-03-2024 18:22
Icons from IcoFont