23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Czy język polski jest najtrudniejszy na świecie?

Czy język polski jest najtrudniejszy na świecie?

Piątego grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni odbyły się warsztaty poprawnej polszczyzny skierowane do dzieci ze szkół Gminy Zawonia. Poprawne mówienie w ojczystym języku potrafi być prawdziwym utrapieniem. Chyba, że… młodzi ludzie udadzą się na spotkanie z Maurycym Polaskim – aktorem, autorem, entuzjastą poprawnej polszczyzny. Wtedy mówienie stanie się prostsze. Pierwsza część warsztatów poświęcona była temu, JAK mówić. Dzieci dowiadują się  w jaki sposób poprawnie wymawiać głoski oraz zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu dykcji i emisji głosu. Pomagają im w tym liczne ćwiczenia, które wykonują wraz z prowadzącym. Korzystamy intensywnie z „Wierszyków na giętkie języki” (autor Maurycy Polaski) . Druga część zajęć ma swobodniejszy charakter i jest… quizem. Dzieci dowiadują się, co to są homonimy, a następnie rywalizują z prowadzącym, kto wymyśli więcej słów mających dwojakie znaczenie. Tu podstawą są „Żabki i żabki czyli słowne pułapki” (autor Maurycy Polaski). Trzecią część spotkania była przeznaczona na popularne błędy językowe, które popełniamy my, dorośli – i w rezultacie bardzo zubożamy i upraszczamy ojczystą mowę. Dowcipne ćwiczenia gramatyczne są w stanie zasugerować dzieciom, jak tych błędów unikać. Pomocna jest tutaj książeczka „Językowa corrida czyli 10 byków głównych” (autor Maurycy Polaski).  
Troszkę już w mikołajkowym nastroju z cukierasem na pożegnanie dziękujemy Panu Maurycemu za warsztaty, szkołom za przyjęcie zaproszenia.
Zadanie finansowane jest ze środków budżetu Gminy Zawonia w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Gminy Zawonia na rok 2023.
 

 

 

Opublikował: Katarzyna Kasprzak
Data publikacji: 12-12-2023 15:33
Icons from IcoFont