SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "KTO MA KLUCZ" W GOK ZAWONIA! Zapraszamy!

Logo GOK

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MACIEJEM PŁAZĄ

Za nami Spotkanie Autorskie z Panem Maciejem Płazą - niesamowitym prozaikiem i świetnym tłumaczem. To wyjątkowe spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Rozczytanej Aglomeracji. 
Maciej Płaza to nagradzany wielokrotnie pisarz, autor powieści "Skoruń", "Robinson w Bolechowie" i "Golem" oraz książki "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema".
Podczas spotkania poruszyliśmy tematy nieprzeciętnego artyzmu języka w twórczości pana Macieja, niemożliwego do zaszufladkowania i wpisania w jakiekolwiek ramy literackie. Szeroko omówiliśmy różnorodną tematykę poruszaną w książkach, m.in. fascynację żydowskim mistycyzmem i kulturą żydowską w ogóle, realiami polskiej wsi lat 80. w kontekście historii przemian (w szerokim ujęciu od czasów wojny, przez kwestie reformy rolnej, pegeerów, transformacji ustrojowej), dojrzewania i odkrywania własnej seksualności, stosunków rodzinnych, kontekst historycznych przemian w kraju czy niezwykle plastycznym opisie malarstwa.
Spotkanie obfitowało w mnóstwo wspomnień, odniesień do czasów dzieciństwa, to małego spłachetka ziemi sandomierskiej, która jest ogromną kopalnią literackich pomysłów i motywów. Porozmawialiśmy o duchowych i literackich przewodnikach wśród pisarzy, autorytetach, pisarzach i malarzach fascynujących. Pan Maciej opowiedział nam o literaturze swoich lat dziecięcych i młodzieńczych, a także zdradził, o czym aktualnie pisze i co aktualnie przetłumaczył.
Na spotkaniu nie zabrakło książek Pana Macieja Płazy, które pisarz osobiście podpisywał. 
Spotkanie odbyło się w przyjemnej, kameralnej atmosferze, było zabawnie, refleksyjnie, swobodnie i absorbująco. Takich wartościowych spotkań nigdy dość. Wnoszą one do życia bardzo wiele energii, zadumy i cudownych wspomnień.
Piękny czas, niezapomniane wrażenia, wymiana cennych myśli i spostrzeżeń - to wszystko stanowi wartość dodaną. 
Dziękujemy Stowarzyszeniu Rozczytanej Aglomeracji za zaufanie i umożliwienie obcowania z tak znamienitym wrażliwym pisarzem, jakim jest Maciej Płaza.

Fotografie: Elżbieta Michta, Agnieszka Buczak

Moderator spotkania: Magdalena Musiał

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 16-11-2023 14:01
Icons from IcoFont