Zapraszamy wystawców - rękodzielników, twórców ozdób świątecznych do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym 16 grudnia 2023 roku.

Logo GOK

DKK ZAWONIA "JESTEM ŻYDÓWKĄ"

Jesteśmy po lekturze "Jestem Żydówką" Miriam (Marii) Synger, a samo spotkanie - poza omówieniem warsztatu pisarki i merytoryce książki - było poświęcone kulturze i zwyczajach żydowskich. Przybliżyliśmy sobie rok z życia ortodoksyjnej Żydówki, Polki, patriotki, matki pięciorga dzieci, feministki, kobiety silnej i wrażliwej. Poddaliśmy ocenie treści zawarte w książce oraz sens w ogóle wydawania tego typu publikacji. Wśród Uczestników spotkań są osoby z korzeniami żydowskimi, zatem dogłębnie zbadaliśmy judaizm z odłamami, funkcje w społeczności żydowskiej, tradycyjny ubiór, kuchnię i dom żydowski, porozmawialiśmy o koszerności i obrzezaniu, żydowskich świętach i kabale. Otarliśmy się również o tematy historii Żydów, ich współdzielenia i współistenia w państwie Polskim. Poruszyliśmy temat tolerancji dla wszelkiej inności, tożsamości seksualnej, płciowości, kobiet w państwie patriarchalnym, ortodoksji, rozwodów  w świetle religii żydowskiej. Nie zabrakło też refleksji nt. obecnej sytuacji w Izraelu.
Pokosztowaliśmy również żydowskich potraw tradycyjnych, m.in. hummusu i hamantaszy.
Spotkanie uważamy za wielce wartościowe, budujące, niepowtarzalne. Dowiedzieliśmy się wiele nt. istotnych wiadomości, uzupełniliśmy naszą dotychczasową wiedzę i wymieniliśmy się zasobem osobistych doświadczeń.
To kolejne spotkanie DKK Zawonia, które uczy, bawi, rozczula i pociesza. DKK tworzą wartościowi ludzie z pasjami, niebywałym poziomem wiedzy i wrażliwości. To "Miejsce pełne treści"!

Serce przy przygotowaniu słodkości oddali: Mira Zwarycz, Agnieszka Jaksik, Maria Grzech i Katarzyna Zabawa-Borowicz
Zdjęcia wykonała: Magdalena Musiał i Paulina King

 

Poniżej przedstawiamy recenzje Uczestników DKK:

*

"Moim zdaniem piękna książka wydana w formie pamiętnika. Wydana w 2023 roku w miękkiej oprawie.

Opisuje jeden rok z życia ortodoksyjnej Żydówki, Polki, matki 5-ciorga dzieci. Kobiety wrażliwej i silnej. Opisuje swoje i swojej rodziny życie w Polsce - dzieci, które chodzą do polskiej szkoły i przedszkola.

Pięknie pokazuje nam, jak można żyć w zgodzie ze swoją wiarą- z religią, a jednocześnie z istotą judaizmu. Szczerość - to jest wyjątkowy dar, święta żydowskie - rytuały, czy religie dają wolność, czy łatwo jest być Żydem w Polsce, czy jest łatwo przyzywyczaić do surowych zasad religii.

Miriam zdradza nam, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy w judaizmie dozwolone są związki homoseksualne, co oznacza noszenie pejsów przez mężczyzn.

Miriam, odpowiednik imienia Maria. Pisarka pokazała w książce, że można żyć według Księgi Judaizmu czyli Tory. Pięcioksiąg Mojżeszowy to najważniejszy tekst religii - i okazuje się, że mimo wielu trudności można zachować swoją tożsamość i żyć wg własnej wiary. Moim zdaniem książka pozwoliła nam zrozumieć, przybliżyć życie i religię żydowską. " MG

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 13-10-2023 11:30
Icons from IcoFont