Zapraszamy na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania, wspólnie będziemy czytać dzieło „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Logo GOK

DKK ZAWONIA "WODNIKOWE WZGÓRZE"

Wrześniową lekturą spotkania DKK Zawonia była "Wodnikowe Wzgórze" Richarda Adamsa. Powieść ta jest klasyką literatury młodzieżowej, porównywana do dzieł J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa, ale uczestnicy dostrzegli wiele interesujących symboli i znaczeń, które człowiek dorosły dostrzega i interpretuje zdecydowanie bardziej dojrzale.  
Historia powstania tej książki jest stara jak świat. Tata opowiedział dzieciom historie królików, a dzieci proszą go, by je spisał. Tata po wielokrotnym odrzuceniu przez wydawnictwa wreszcie natrafia na jedno małe wydawnictwo, które dostrzega potencjał książki. I słusznie, bo historia natychmiast staje się wielkim sukcesem, a dzisiaj zaliczana jest już do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. Powieść Richarda Adamsa to światowy bestseller, literatura najwyższej próby i uniwersalna opowieść, która porusza zarówno dzieci jak i dorosłych.

Tym razem grupa uczestników była zdecydowanie podzielona na dwa przeciwne obozy: zwolenników tego typu literatury oraz antagonistów. Wymienialiśmy plusy króliczej opowieści, a minusy próbowaliśmy neutralizować. Uczestnicy wzięli również udział w quizie poświęconym "Wodnikowemu Wzgórzu" i bardzo mocno zaskoczyli prowadzącą Magdalenę Musiał, ponieważ byli niesamowicie dobrze przygotowani do wcale niełatwego testu! Spotkanie wzbogaciła swoją obecnością króliczka o imieniu Zuzia.

Podczas spotkania podsumowany został konkurs na najlepszą recenzję w ramach DKK Zawonia, rozdane dyplomy i nagrody zwycięzcom. 


Serce przy przygotowaniu słodkości oddali: Anna Balaszczuk, Paulina King, Andrzej Dackiw
Zdjęcia wykonali: Magdalena Musiał, Łukasz Musiał

Poniżej przedstawiamy recenzje Uczestników DKK:

*

"Sięgnęłam po nią i słuchajcie... Co to była za książka... W zasadzie to nie czytałam do tej pory TAKIEJ książki. To arcydzieło. Głębokie, filozoficzne, zmuszające do refleksji, ukazujące nowe doświadczenia.

Richard Adams dokonał czegoś niezwykłego. Opowiedział piękną przypowieść o królikach, o ich życiu, perypetiach, walce o przetrwanie, o nadrzędnym celu żywych stworzeń jakim jest przekazywanie genów. Stworzył króliczą mitologię oraz język leporydzki. Opowiedział o króliczym sylfowaniu, oddawaniu hraki, przetrawianiu bobków, kopaniu nor, wygrzewaniu się w promieniach wielkiego Frysa. Dzikie króliki mają swoje zasady, opowieści i pomysły w chwili zagrożenia. Boją się ludzi, hrududu i elilów. Myślą i dbają o przyjaciół oraz potomstwo. Odbierają świat inaczej niż my - z poziomu gruntu, polegają na swoim węchu i słuchu, mają sygnały, jak np. tupanie. W królikarni obowiązuje hierarchia: jest król, gwardia, zwiadowcy, skrajniaki, króliczki, młode.

Nie znam się na królikach, ale wiecie co? Zostałam kupiona w 100%. To była dla mnie podróż do czegoś zupełnie nowego, pokazanie zupełnie innego sposobu myślenia, innej samoświadomości, innego funkcjonowania w świecie i odbierania go. Dzięki książce zrozumiałam, jak to jest być, myśleć i czuć jak... królik. I było to wspaniałe nowe doświadczenie!

Książka jest wprost niesamowita, napisana pięknym językiem, mocno filozoficzna, zmuszająca do refleksji, opowiadająca o przyrodzie i udowadniająca, że bycie człowiekiem powinno wywołać nieraz rumieniec wstydu.

Ciepła, nietuzinkowa historia Leszczynka, Piątka, Czubaka i mewy Kihara zostanie głęboko w moim sercu." MM

*

"Mnie osobiście na uniwersalna powieść bardzo poruszyła i przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Bohaterami jest króliczy świat - króliki posiadają swoje imiona. Wielki królik nosi tytuł "Treara" co znaczy "Pan Jarzębin, królik Leszczynek i jego brat Piątek, Czubak - jakby sekretarz Wielkiego Królika.

Powieść opowiada nam o miejscu  w Anglii, hrabstwie Hampshire, gdzie osiedlają się króliki. W królikarni zaczynają się kłopoty, gdy zagraża im nowa inwestycja "budowa nowego osiedla". Norki dotąd bezpieczne mają zostać zrównane z ziemią. Grupa przyjaciół postanowiła opuścić swoją królikarnię i wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca zamieszkania, przeżywając przy tym rozmaite trudności, przygody, wiele niebezpieczeństwa. Jest to książka o odwadze, woli przetrwania i sile przyjaźni. Autor komentuje i ukazuje relacje międzyludzkie: króliki mają dar przewidywania, własny język, własne imiona. 

Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze. Jednym wolno więcej, a innym mniej. 

Niełatwo jest opuścić swój dom i pod wodzą dwóch braci niezłomnych: Piątka i Leszczynka szukają z przyjaciółmi nowego miejsca na ziemi. 

Książka ta trafia do serca czytelnika i jest fantastyczna.

Ci, którzy przeżyli zagładę królikarni opisują to w ten sposób:

<< Cały świat będzie Ci nieprzyjazny i gdy Cię złapią - to zabiją Cię. Ale najpierw muszą Cię schwytać.>>" MG

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 14-09-2023 14:25
Icons from IcoFont