SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "KTO MA KLUCZ" W GOK ZAWONIA! Zapraszamy!

Logo GOK

NARODOWE CZYTANIE W GMINIE ZAWONIA 2023

W ubiegły piątek, 8 września 2023, wszystkie drogi w gminie Zawonia, prowadziły do malowniczego Złotówka, gdzie w otoczeniu przyrody nad naszym „gminnym Niemnem”  spotkaliśmy się na  Narodowym Czytaniu w gminie Zawonia.

 To już XII edycja wydarzenia, któremu honorowo patronuje Para Prezydencka. W tym roku wybraną lekturą wydarzenia Narodowego Czytania została powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

 Urokliwa, obfitująca w liczne odniesienia do rodzimej flory i fauny, bogata w opisy naszych przepięknych polskich krajobrazów potrzebowała odpowiedniej oprawy. Stąd wybór miejsca i nasza współpraca z Ośrodkiem Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

To było wyjątkowe wydarzenie na które składała się piękna sceneria, wspaniali uczestnicy oraz obecność wyjątkowych gości  Iwony Katarzyny Pawlak i Adama Marjańskiego - odtwórców głównych ról Jana i Justyny w adaptacji filmowej "Nad Niemnem" z roku 1987 w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Podczas spotkania Magdalena Musiał , bibliotekarka GBP w Zawoni przeprowadziła wywiad z aktorami, którzy okazali się znakomitymi gawędziarzami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z autografami aktorów, nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz piknikowego poczęstunku. Uroku dodawali jeźdźcy na koniach dwornie się przechadzających, łódka przycumowana tuż przy brzegu, specjalny sygnał powitania i pożegnania grany na rogach przez myśliwych, subtelne dekoracje oraz specjalnie przygotowane stroje przez uczestników.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - prof. Jarosław Bosy, Kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pani mgr Wioleta Fałowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleśnicy Śląskiej pan Paweł Górski kierownik Ośrodka w Złotówku pan Wojciech Pusz.

Fragmenty powieści czytali:

- Wójt Gminy Zawonia pani Agnieszka Wersta,

- Przewodnicząca Rady Gminy Zawonia pani Grażyna Ogrodowicz-Nitka, 

- Dyrektorzy Szkół Podstawowych w gminie - pani Agnieszka Andruszczak i pani Elżbieta Kędra,

- Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawoni pani Marlena Rajn,

- uczestnicy DKK Zawonia - pani Anna Balaszczuk, pani Paulina King oraz pan Maciej Jezierski,

- uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Zawoni pod kierownictwem pana Daniela Ciby - Daria Ogrodowicz i Sebastian Dydacki-Kosowan,

- uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie pod kierownictwem pani Lucyny Mróz i pani Małgorzaty Sypniewskiej - Zuzanna Piotrowska, Iga Sosnowska, Aleksandra Rapp, Julia Siwik, Karolina Sokołowska i Jakub Kaszuba,

- przedstawiciel Młodzieżowej Rady Gminy Zawonia. - Franciszek Kuczyński,

- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zawoni pani Agnieszka Buczak wraz z pracownikami Elżbietą Michtą, Kamilą Kruszoną i Magdaleną Musiał.

Za możliwość obcowania w tak pięknym otoczeniu dziękujemy naszemu Partnerowi, a zarazem gospodarzowi wydarzenia - Ośrodkowi Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. A w szczególności pani Sylwii i panu Krzysztofowi Hulewiczom oraz panu Mieczysławowi Łyskawie, których wsparcie i pomoc były nieocenione w organizacji tej akcji.

Chciałoby się powiedzieć chwilo trwaj ! Emocje jeszcze nas trzymają, jeszcze rozpamiętujemy - minione już - niezwykłe wydarzenie, przeglądając galerię zdjęć wykonanych przez Katarzynę Kasprzak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie i do zobaczenia na Narodowym Czytaniu już za rok!

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 12-09-2023 10:51
Icons from IcoFont