Już 15 grudnia (niedziela) w godzinach 11:00–17:00 na terenie Ośrodka Kultury przy ul. Szkolnej 1 odbędzie się wyjątkowy, świąteczny jarmark!

Logo GOK

DKK ZAWONIA "AMERYKA.PL"

Lipcową lekturą spotkania DKK Zawonia była "Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA" Doroty Malesy. Aby nadać kolorytu spotkaniu, rozmowy toczyły się przy stole bogatym w amerykańskie specjały - "donutsy", "pancakesy" i coca colę. Wszystko na wskroś "amerykańskie".
Poddaliśmy ocenie samą publikację Wydawnictwa Znak oraz przedyskutowaliśmy opisanych przez Dorotę Malesę 10 opowieści o ludziach goniących za amerykańskim snem. Każdy z nich musiał wziąć los w swoje ręce i ruszyć na podbój Dzikiego Zachodu naszych czasów. Uciekinierzy, wariaci, niespokojne dusze - Polacy, którzy w pogoni za marzeniami lub uciekający przed dotychczasowym życiem, wyjechali do Stanów. To oni tworzą swoistą tkankę kulturową amerykańskiej Polonii. Stanowią ciekawy przekrój społeczeństwa polskiego na obczyźnie. Ich historie to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego snu. Jest w nich miejsce na inność, odwagę i marzenia, choć w kraju wielkich możliwości i wielkich porażek słono się za nie płaci.
Przy okazji omawiania lektury poznaliśmy wiele historii osobistych Uczestników zawońskiego klubu książki. Jak się okazało, świat jest dość mały i zaskakujący, a każdy z nas ma jakąś historię związaną z emigracją do Ameryki.
Zgodnie stwierdziliśmy, że książka należy do tych najbardziej przekrojowych i ... smutnych. Historie bohaterów książki poruszają do głębi. Są one także po części opowieściami o nas samych.


Serce przy przygotowaniu słodkości oddali: Katarzyna Zabawa-Borowicz, Magdalena Musiał
Zdjęcia wykonali: Katarzyna Zabawa-Borowicz, Magdalena Musiał

Poniżej przedstawiamy recenzje Uczestników DKK:

*

"Reportaż "Ameryka.pl" Doroty Malesy to uważny zbiór historii Polaków na obczyźnie, a Ameryka to rodzaj egzotycznej wyspy, na której każdy musi zapuścić korzenie po swojemu. Tworzy się dzięki temu specyficzny folklor polsko-amerykański. Taka amerykańska rzeczywistość budowana polskimi rekwizytami.
I taki koloryt amerykańskiej Polonii mnie zachwyca.
***
Autorka zbierała materiały do swojej debiutanckiej książki kilka lat. Jeździła od Nowego Jorku przez Chicago i Glenwood Springs aż do Pasadeny i wsi Gonzales w Kalifornii. Wtapiała się w polską rzeczywistość po amerykańsku. Przez moment żyła jak oni, aby potem - pokazując swój niebywały zmysł obserwatora - starannie, w sposób naturalny i nieprzekłamany opisać ich życie.
Jeden z bohaterów książki - znany i ceniony restaurator Emil Varda - ma zeszyt o nazwie "Skrzydłogarb" i zastanawia się do dziś czy emigracja dodaje człowiekowi skrzydeł czy raczej doczepia garba.
Inni widzą emigrację jako jedyne wyjście, ale przy okazji czują bolesną samotność w tłumie ludzi i chętnie wróciliby do rodzinnego kraju.
Jeszcze inni chcą tę Amerykę oswoić i spolszczyć. Jedzą polskie jedzenie, pracują dla Polaków, mają polskich przyjaciół. Spreparowali nawet własny chicagowski dialekt - 'Ponglish'.
Mają swojską Milłoki (od głównej arterii polskiej dzielnicy Milwaukee Avenue), Trójcowo czy Jackowo (potoczne nazwy dzielnic polskich, pochodzących od usytuowanych tam kościołów) w sercu Polish Village.
Tutaj jednak, trafiając do środowiska chicagowskiej Polonii, znajduje się w świecie, od którego się uciekło z Polski.
Chicago (głównie) to jeden wielki polski magiel. Z reportażu dowiadujemy się, jak żyje się w twardym świecie American Dream Polakom zaczynającym od niczego, na nowo, ryzykując w ciemno. Tym, którym się powiodło oraz tym, których życie tu pokonało. Mamy zatem przedstawione historie polskich nielegalnych imigrantów, bezdomnych, prawników, studentów, wojskowych, naukowców, artystów, milionerów. Malesa opisała zgrabnie i zajmująco historie pokoleń, rodzin, singli, outsiderów, samotników, marzycieli, twardogłowych, pracowitych, urodzonych pod szczęśliwą gwiazdą oraz tych, których los nie oszczędzał. Dzięki publikacji poznajemy ich codzienny trud, rozterki, radości, tęsknotę za Polską oraz powód, przez który w Ameryce się znaleźli. Malesa przybliża w sposób bezkompromisowy wybuchową mieszankę polskiej zaradności i amerykańskiego porządku. Jest tutaj miejsce na odwagę i marzenia, wielkie ryzyko porażki i szansa możliwego sukcesu. Prawdziwa polsko-amerykańska miłość..."

MM

*

"Książka ta bardzo mi się podobała. Przeczytałam ją i mimo że nie będę nigdy w Ameryce, przybliżyła mi życie Polaków na emigracji. Książka jest o Polsce i Ameryce, pełna czułości i intymności tych ludzi. Jest to zbiór 10 reportaży o różnych ludziach z Polski. Pokazują one realia życia, każdy musiał wziąć los w swoje ręce. Jedni przeżywają sen amerykański, a inni płacą wysoką cenę za to, aby stać się Amerykaninem. Nie da się jednak "wrosnąć" w Amerykę, a jednocześnie być Polakiem. Różne stanu i różne wykształcenia, różne systemy, które tam obowiazują. Sebek - szuka żony - ale on chce Polkę. Artur - pracuje w NASA i ESA - ale ma tragiczne początki. Danusia - traci syna, ale uważa, że Kuba jest bohaterem, bo zginął za ojczyznę, zginął w Iraku, "Złota Gwiazda."

MG

*

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 14-07-2023 14:21
Icons from IcoFont