Zapraszamy na oszałamiający koktajl muzyczny prosto z nowojorskiego Broadwayu! Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 71 312 81 18

Logo GOK

WIECZÓR POETYCKI "NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ"

W Tygodniu Bibliotek odbył się wieczór poetycki pt. "Niektórzy lubią poezję", który inaugurował wystawę "Podróżuj z wierszem - Osobliwości Szymborskiej". Podczas tego wyjątkowego, magicznego wieczoru mieliśmy zaszczyt gościć Panią Agnieszkę Werstę - Wójt Gminy Zawonia, Panią Grażynę Ogrodowicz-Nitkę - Przewodniczącą Rady Gminy Zawonia, uczniów ze Szkół Podstawowych z terenu gminy pod opieką Pani Małgorzaty Sypniewskiej, Pani Małgorzaty Cygan oraz Pana Daniela Ciby, Uczestników DKK Zawonia oraz mieszkańców gminy.

Zarówno Wieczór Poezji, jak i sama Ekspozycja Wędrująca to część wydarzeń, jakie zaplanowaliśmy m.in. na Tydzień Bibliotek w GBP w Zawoni. Dodatkowo podkreślają one rok 2023 - ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej - w którym przypada 100. rocznica urodzin Poetki.

Ekspozycja wędrująca "Podróżuj z wierszem - Osobliwości Szymborskiej" to projekt, który Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni prezentuje w "Galerii po Schodach" dzięki uprzejmości Policealnego Studium Animatorów Kultury "SKIBA" we Wrocławiu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wystawa ma na celu przybliżenie obrazem, kolorem, ruchem wertykalnym twórczości naszej wybitnej noblistki. Będzie ona dostępna w siedzibie GOK-u w Zawoni do końca maja, w godzinach pracy instytucji. 
O samym projekcie Kuratorka wystawy i opiekunka artystyczna projektu Martyny Zaradkiewicz napisała:
„Wystawa "Podróżuj z wierszem - Osobliwości Szymborskiej" stanowi kontynuację  projektu zapoczątkowanego w poprzednim roku. W bieżącej edycji słuchacze (drugiego roku wszystkich kierunków) Policealnego Studium Animatorów "SKiBA" we Wrocławiu dokonali graficznej interpretacji wybranych wierszy noblistki. Dzięki połączeniu autorskich obrazów oraz tekstów poetki powstały plakaty, które komponują się w galerię zachęcającą odbiorców do zapoznania się bliżej z twórczością Wisławy Szymborskiej. Tytuł cyklu nawiązuje do nietuzinkowości autorki, która sama chciała być nazywana osobliwością.”

Samą Ekspozycję otwarliśmy niezapomnianymi emocjami i uczuciami podczas Wieczoru Poetyckiego. Każdy z Uczestników z ogromnym zaangażowaniem i uczuciem zaprezentował wybrany wiersz Szymborskiej. Były chwile refleksji, nostalgii, ale i śmiechu, bowiem pomiędzy czytaną poezją wtrącane były wspominki, ciekawostki oraz anegdotki o samej Pisarce. 
Był to niezapomniany wieczór, dobitnie pokazujący, że "Niektórzy lubią poezję", która potrafi stać się przyjazną przestrzenią, uderzającą w odpowiednią nutę w duszy, pomimo swojej zawiłej i skomplikowanej natury. 

Wszystkim Uczestnikom serdecznie dziękujemy! Do następnego zasłuchania!

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 11-05-2023 15:46
Icons from IcoFont