SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "KTO MA KLUCZ" W GOK ZAWONIA! Zapraszamy!

Logo GOK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W GBP W ZAWONI

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Zostało ono wyznaczone po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych. Ma ono w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała dla mieszkańców gminy Zawonia aktywne celebrowanie święta poprzez performers "Weź ze sobą DOBRE SŁOWO i zapamiętaj jego pisownię"
Na terenie całej gminy zostały rozwieszone plakaty, od których każdy może oderwać DOBRE SŁOWO i wziąć je ze sobą. Zależy nam o zadbanie o nasz język ojczysty na co dzień, w mowie i w piśmie. Możemy to robić bez wysiłku. Wystarczy mówić „ładnie”. Plakaty "Weź ze sobą DOBRE SŁOWO i zapamiętaj jego pisownię" jest jednym z ciekawych sposobów, aby uporać się z kłopotliwymi wyrazami w języku polskim.

Chociaż pogoda nas dzisiaj nie rozpieszcza, zachęcamy Was do spaceru w miejscowościach gminnych i odnalezienia plakatów bibliotecznych. Zabierzcie ze sobą "dobre słowo"! Dbając o język, chronimy tożsamość kulturową.

Przy okazji święta podpowiadamy:
-Zacznij od lektury. To najprzyjemniejszy sposób utrwalania wiedzy.
-Jeśli masz wątpliwości co do poprawnego zapisu, sięgaj do słownika.
-Zwracaj uwagę na interpunkcję, zapomniany przecinek może zmienić znaczenie Twoich słów. Szukaj polskich odpowiedników dla zapożyczeń z innych języków.
-W komunikacji elektronicznej posługuj się poprawną polszczyzną i znakami diakrytycznymi.

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 21-02-2023 10:30
Icons from IcoFont