Zapraszamy na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania, wspólnie będziemy czytać dzieło „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Miesiąc grudzień w bibliotece rozpoczął się spotkaniem Uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym, powiększonym gronie miłośników dobrej, wartościowej literatury. I proszę Państwa, cóż to było za spotkanie!
Sprzyjającą rozmowie i nastrojową atmosferę zapewniły nam różne słodkości, cudownie aromatyczna zimowa herbata oraz piękna świąteczna gwiazda betlejemska. W tak sprzyjającym czarownym klimacie Uczestnicy podjęli dyskusję na temat niewątpliwie trudny. Wymiana myśli dotyczyła mistrzowskiej publikacji wydawnictwa SQN. Mowa o reportażu "O północy w Czarnobylu" Adama Higginbothama.
Dzisiaj Czarnobyl to synonim niedoskonałości technologicznej, katastrofy globalnej i uzasadnionego braku zaufania do oficjalnych rządowych informacji. Przypadek? Wszyscy Uczestnicy wspólnie oświadczyli, że niestety nie.
Podczas naszej polemiki doszliśmy do wniosku, że historia opisana w książce "O północy w Czarnobylu" jest smutną, odzierającą nas z wszelkich złudzeń nt. ludzkiej natury i drastyczną podróżą w czasie do katastrofy, która wydarzyła się 26 kwietnia 1986 roku w miejscowości Prypeć oddalonej kilkanaście km od Czarnobyla.
Książka rzetelnie przedstawia fakty. Niewielka fabularyzacja zdarzeń jest ogromnym plusem lektury, umożliwia lepsze zrozumienie okoliczności, powagi sytuacji i grozy katastrofy. Pozwala lepiej dostrzegać i rozumieć ówczesną nieudolność ZSRR, nepotyzm, niekompetencję i marnotrawstwo gospodarki, za którą stała władza Komunistycznej Partii. Książka wzbogacona jest planami technicznymi czarnobylskiej elektrowni, miejscowości Prypeć, mapami ówczesnej ZSRR, licznymi zdjęciami upamiętniającymi katastrofę.
Na spotkaniu debatowaliśmy również czy i w jakim stopniu wybuch reaktora w Czarnobylu pogłębił kryzys i spowodował lawinowy gospodarczy upadek ZSRR, przyczynił się do rozpadu ZSRR, a w dalszych konsekwencjach katastrofy - obecna wojna z Ukrainą.
Konkluzja spotkania wyłoniła się bardzo szybko. ZSRR to synonim kłamstwa, litania absurdów, bezkarne uprzedmiotowienie ludzi. Z żalem stwierdziliśmy, że zjawisko paranoi jest głęboko zakorzenione w świadomości Rosjan. Szczególnie zaś uderzyła nas beztroska i ignoranctwo radzieckich władz i naukowców oraz ich potrzeba udowodnienia całemu światu swojej wartości. Brak wyobraźni, bagatelizowanie tak istotnych kwestii jak materiały do budowy reaktora, plany awaryjne, szczegółowe testy na wypadek najczarniejszego scenariusza, lakoniczne ujawnienie światu informacji nt. awarii i wreszcie lekceważenie akcji ewakuacji.
Zdarzenie to było bez precedensu w historii ludzkości i władze radzieckie nie podjęły trudu rzetelnego stworzenia pokojowego atomu ani przygotowania się na najgorsze.
Książka wywołała w nas lawinę uczuć: oburzenie, złość, nawet odrazę, awersję, antypatię. "O północy w Czarnobylu" otwiera mocno oczy i poszerza horyzonty myślowe, uświadamia.
Poniżej przedstawiamy recenzje Uczestników DKK:
*
"Książka Adama Higginbotham’a „O północy w Czarnobylu” to bardzo wciągający reportaż, który dzięki fabularnym wstawkom czyta się jak ciekawy thriller. Autor spędził wiele lat badając kulisy katastrofy w Czarnobylu i opisał to w iście mistrzowski sposób. Relacjonuje przebieg katastrofy, jej przyczyny i skutki świetnie oddając klimat tamtych czasów i ukazując mentalność sowietów. Przerażające, szczególnie że nadal aktualne – megalomania, arogancja, niekompetencja, korupcja, nepotyzm – można by tak wyliczać w nieskończoność.
Książka, którą zdecydowanie warto przeczytać, szczególnie w obecnych czasach. Pomaga zrozumieć to, z czym przyszło nam się znowu mierzyć. Oby w obecnej sytuacji upadek był tak pewny i oczywisty, jak wtedy, bo: „(...) eksplozji w Czarnobylu nie można było uniknąć i jeśli nie doszłoby do niej tam, to doszłoby prędzej czy później w innej radzieckiej elektrowni." PK
*
Spotkanie zakończyliśmy rozdaniem pierwszego bonusu za uczestnictwo: graficznie przygotowanego plakatu do uzupełniania "Lista przeczytanych książek" (autor: Magdalena Musiał).
Słodkości dostarczyły: Zuzanna Bisikiewicz, Katarzyna Zabawa-Borowicz i Magdalena Musiał
Zimową herbatę przygotowała: Katarzyna Zabawa-Borowicz
Świąteczna dekoracja stołu: Grażyna Pawluczuk
Zdjęcia wykonała: Magdalena Musiał