Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 17.12.2022 roku.

NOC BIBLIOTEK 2022 W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZAWONI

Po raz kolejny nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej  akcji „Noc Bibliotek”. Podobnie jak w innych zakątkach kraju tak i u nas 1 października uczestnicy poznawali i bawili się pod hasłem "To się musi powieść”.

Czy nam się udało urealnić zaplanowane zamierzenia? Czy nam się to powiodło? Przekonajcie się sami :)

Rodzajów powieści mamy całkiem sporo i bez wchodzenia zbytnio szczegóły, wymienię zaledwie kilka z nich: powieść przygodowa, kryminalna, historyczna, biograficzna, obyczajowa, romantyczna, fantastyczna, s-fi... Nie ma lepszego poznawania gatunków powieści niż wspólna zabawa i wspólna przygoda. I na tym opierała się agenda naszego spotkani.

Po krótkim powitaniu Uczestników, wytłumaczeniu hasła przewodniego „To się musi powieść!”, wprowadzeniu w świat powieści, rozdaniu kart do zdobywania medali za kolejne poprawnie wykonane zadania przystąpiliśmy do właściwego clue naszej przygody.

Po krótkim wprowadzeniu w świat powieści przygodowych zagraliśmy w przygodową grę terenową rozłożoną w pomieszczeniach bibliotecznych, w której część dzieci była żywymi pionkami, a część dzieci trzymała pieczę nad dużą kostką do gry. Dzieci przeżywały prawdziwe przygody skacząc po polach, rozwiązując liczne zagadki, rebusy, kalambury, gimnastykując swoje języki, wymyślając wierszyki.

W dalszej kolejności wspólnie ustaliliśmy, czym jest powieść romantyczna.  Dzieci podzieliły się na kilka grup i zagrały w "Romantyczne memory”. Ich zadaniem było połączyć znane pary postaci bajkowych z książek lat dzieciństwa.

Formą prawdziwej uczty dla zmysłów był "Kryminalny Escape room" - prawdziwa bomba zagadek i łamigłówek. Nie było czasu na nudę, nie było czasu na marudzenie, liczyła się każda sekunda, bowiem Złodzieje Frapujących Powieści Kryminalnych ukradli książki z biblioteki i gdzieś je ukryli :) Naszym zadaniem było je odnaleźć. Przy okazji poszukiwań poznaliśmy tajniki klucza w ułożeniu księgozbioru w Bibliotece, różnorodne klucze i szyfry, tytuły książek i pisarzy godnych zapamiętania. Misja zakończyła się sukcesem. Książki się odnalazły, a Łamacze szyfrów po wysiłku umysłowym uraczyli się wzmacniającą pizzą:)

Po krótkim wprowadzeniu w świat powieści fantastycznych Uczestnicy mieli za zadanie przyporządkować rekwizyty do danej powieści fantastycznej. Było przy tym wiele śmiechu, wiele radości i wzruszeń, które wzbudziły konkretne wspaniałe tytuły z tego gatunku ujęte w grze.

Kolejną poznawaną powieścią były obyczajówki. Tradycyjnie miało miejsce krótkie wprowadzenie, w którym to Uczestnicy tłumaczyli nam, czym tak naprawdę są powieści obyczajowe :) A zabawa polegała na ustaleniu czy losowane w grze tytuły powieści obyczajowych są pomylone czy poprawne. Prawda czy fałsz okazały się sporym wyzwaniem, ale towarzyszyło zabawie sporo śmiechu i intensywnego dumania :)

"Powieść historyczna” okazała się całkiem ciekawym wyzwaniem! Po wspólnym ustaleniu, czym są powieści historyczne podzieliliśmy się na dwie grupy "Egipcjan" i "Dinozaurów", które rywalizowały w "Historycznym show". Quiz dotyczył historii biblioteki, książki i piśmiennictwa. A dzieci poradziły sobie wyśmienicie ze stawianymi im trudnymi pytaniami.

W powieściach biograficznych nie było czasu na nudę, bowiem po krótkim zdefiniowaniu gatunku graliśmy w "Zgadnij, kto to? 20 pytań do...". Kategorie były różnorodne: wielcy malarze, politycy, pisarze czy aktorzy. Każdy wcielił się bezbłędnie w wylosowaną postać i wszystkie sławne osobistości zostały odtajnione :)

Po ciekawym ustaleniu, co to są powieści s-fi, Uczestnicy usadowili się wygodnie w kółku i wspólnie układali opowiadanie z gatunku s-fi z wylosowanymi słowami. Było dużo śmiechu i radości, ale też i chwile grozy, bowiem nie wiedzieliśmy, czy naszym bohaterom uda się bezpiecznie wylądować na planecie M18c758U0. Pojemniki z liofilizowanym jedzeniem okazały się nieszczelne, a sterowniki zniszczyła pędząca w stronę statku asteroida. Na pokładzie zapanował chaos, bowiem prezydent Galaktyki Si zamknął się w windzie trzymając relingów, a butle z tlenem wyparowały. Na szczęście po wielu perypetiach wylądowaliśmy na Księżycu, którego niski pułap atmosfery okazał się serem szwajcarskim ;)

Zwieńczeniem i ukoronowaniem wspólnie aktywnie spędzonego czasu było rozdanie dyplomów, zakładek i upominków za udział Prawdziwym Znawcom Powieści. Nie obyło się bez wspólnego okrzyku "To się musiało powieść!".

To się po prostu musiało powieźć...

Fot. Elżbieta Michta

Opublikował: Magdalena Musiał