Zapraszamy wszystkie dzieci z Gminy Zawonia w wieku 7-13 lat do udziału w "Letniej Akademii Sportu i Kreatywności"!

Logo GOK

Narodowe Czytanie w Gminie Zawonia 2022

Po raz kolejny miłośnicy literatury spotkali się, by czytać największe dzieła polskiej literatury i tym samym włączyć się w akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą został zbiór poezji naszego Narodowego Wieszcza Adama Mickiewicza "Ballady i Romanse".

Pierwszy raz Narodowe Czytanie odbyło się jedenaście lat temu. Od tego momentu, każdego roku bohaterem wydarzenia staje się autor, który za sprawą swojego dorobku literackiego odcisnął piętno w historii polskiej literatury. Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja, by odczytać publicznie dzieło inicjujące ten ważny okres w polskiej kulturze i historii.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni we współpracy ze Szkołami w Zawoni i Czeszowie postanowiły mickiewiczowskie „Poezyje” uwspółcześnić i zaprezentować od muzycznej strony. Wybór wierszy i form muzycznych nie zostały niczym skrępowane. Wykonawcom pozostawiliśmy swobodę artystyczną. Dla nas liczyły się wyobraźnia, pomysł i zaangażowanie.

Nie spodziewaliśmy się tak licznego i urozmaiconego repertuarowo odzewu. W akcję włączyli się zarówno starsi jak i młodsi mieszkańcy gminy odśpiewując, deklamując ballady  na wiele możliwych sposobów. I tak mogliśmy usłyszeć, melorecytację, balladę śpiewaną, a nawet wersje hip-hopu .

Tradycyjnie wydarzenie zainicjowała pani Agnieszka Wersta – wójt Gminy Zawonia - swoją melorecytacją wiersza „Romantyczność”. W wierszu „To lubię” mogliśmy usłyszeć panią Grażynę Ogrodowicz-Nitkę - Przewodniczącą Rady Gminy Zawonia, panią Elżbietę Kędrę – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie, panią Agnieszkę Andruszczak - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni oraz panią Sandrę Kałużnę – przedstawicielkę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawoni. Wiersz „Do przyjaciół” pięknie zaintonowała pani Agnieszka Buczak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zawoni, a wiersz „Świtezianka” – mieszkanka gminy – Lena Pluta. Wśród uczniów, którzy przedstawili wariacje muzyczne ballad wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni: Zofia Waleszczyńska,  Szymon Ilkow, Marcin Marek i Jerzy Nykiel oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Czeszowie: Jakub Kaszuba, Błażej Kaleńczuk, Julia Siwik, Zuzanna Piotrowska, Aleksandra Rapp, Alicja Dłubek, Zofia Kulik , Iga Sosnowska, Amelia Smoła, Laura Kulka, Dominika Plak, Przemysław Piotrowski. Występy zwieńczyły hip-hopową wersją „Lilii” bibliotekarki Elżbieta Michta i Magdalena Musiał.

Wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tej akcji serdecznie dziękujemy. To było piękne wydarzenie. Wierzymy, że wspólne czytanie i śpiewanie utworów wydobyło urok poezji i pokazało ponadczasowość zawartego w niej przesłania.

 

Link do filmu "Narodowe Czytanie w Gminie Zawonia 2022": 

1 strona a.jpeg

Galeria zdjęć z wydarzenia: 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 20-09-2022 12:26
Icons from IcoFont