SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "KTO MA KLUCZ" W GOK ZAWONIA! Zapraszamy!

Logo GOK

Spotkanie z Jackiem Bocheńskim

Kochani, za nami Spotkanie Autorskie z Panem Jackiem Bocheńskim. Spotkanie to, pod wieloma względami było wyjątkowe. Odbyło się w rocznicę otwarcia odremontowanej siedziby Biblioteki w Zawoni i zostało nam podarowane przez Rozczytaną Aglomerację, za co ogromnie dziękujemy - doceniamy tak piękny gest :)

Rozczytana Aglomeracja zaprasza do nas samych wyjątkowych Pisarzy :) Dokładnie rok temu gościliśmy pisarkę Joannę Opiat-Bojarską, która w tym roku otrzymała Nagrodę Publiczności Wielkiego Kalibru za swój najnowszy kryminał "Oni". W tym roku gościliśmy Pana Jacka Bocheńskiego - najstarszego pisarza w Polsce i najstarszego aktywnego Blogera na świecie!

Pan Jacek jest prozaikiem i eseistą. Jego największe trylogie, to ta odwołująca się do świata antycznego - "Boski Juliusz", "Nazo poeta", "Tyberiusz Cezar" oraz współczesne "Zapiski" o życiu i otaczającym nas świecie w książkach "Blog", "Justyna. Blog drugi" i "Ujście. Blog trzeci".

Podczas spotkania poruszaliśmy tematy twórczości, a także rozmawialiśmy o życiu pisarza, który był naocznym świadkiem, a także uczestniczył w tworzeniu historii Polski, przemian ustrojowych, społecznych oraz technologicznych. Biogram pisarza jest tak bogaty, że z powodzeniem można by Jego zasługami i osiągnięciami obdzielić kilkoro ludzi. Spotkanie obfitowało w mnóstwo wspomnień, nostalgicznych momentów i ciekawych anegdot. Pan Jacek opowiadał nam z pasją o II wojnie światowej, która go zastała, kiedy był jeszcze młodym chłopcem. Dowiedzieliśmy się również "z pierwszej ręki" o życiu i aktywności w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, działalności w opozycji demokratycznej oraz w różnych redakcjach pism, także tych podziemnych, o wciągnięciu na listę autorów ocenzurowanych w czasach PRL-u czy o byciu członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Dowiedzieliśmy się, jak to się stało, że Pan Jacek napisał słowa do takiego hitu jak "Rudy rydz" czy skąd pomysł na stworzenie komiksu. Podczas pełnienia różnych ważnych funkcji np. jako prezes polskiego PEN Clubu Pan Jacek poznał różnych znanych pisarzy. Na koniec spotkania dowiedzieliśmy się, jak Pan Jacek odnosi się do trwającej wojny na Ukrainie oraz jak wygląda w tej chwili życie i twórczość pisarza.

Na spotkaniu nie zabrakło książek Pana Jacka Bocheńskiego, które pisarz osobiście podpisywał.

Spotkanie odbyło się w niespiesznie sączącej się ciepłej atmosferze, obfitowało w ciekawe oraz pouczające życiowe retrospekcje Pana Jacka. Takich wartościowych spotkań nigdy dość. Wnoszą one do życia bardzo wiele energii, refleksji i cudownych wspomnień.

Pomimo że Pan Jacek stwierdził, że zakończył etap swoich książkowych publikacji, to po cichu liczymy na kontynuację "Zapisków" bądź stworzenie nowej wartościowej literatury na podstawie codziennych spostrzeżeń na blogu.

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 21-06-2022 13:14
Icons from IcoFont