23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

ZWYKLI-NIEZWYKLI

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Zwykli-niezwykli” pod tytułem „Porozmawiajmy”. Cieszymy się ogromnie, że nasze przybliżanie mieszkańców z pasjami i talentami cieszy się zainteresowaniem wśród Was!
Na kwietniowym wydarzeniu „Zwykli-niezwykli” gościliśmy w bibliotece panią Łucję Szajdę, mieszkankę Trzęsowic, która od kilku dekad zajmuje się terapią ludzi, których określa jako CUD - ciało-umysł-dusza.
Pani Łucja jest specjalistą psychologiem klinicznym oraz certyfikowanym specjalistą  psychoterapii uzależnień i współuzależnienia oraz biegłym sądowym. Pani Łucja pracuje z osobami uzależnionymi m.in. od alkoholu, hazardu, zakupów, Internetu, gier komputerowych. 
Spotkanie było bardzo pokrzepiające, dawało mnóstwo nadziei i aż iskrzyło się od pozytywnej aury, ale zacznijmy od początku. 
Pani Łucja jest osobą pełną wiary, ciepła, optymizmu i ogromnej wrażliwości. Tę swoją energię z łatwością przekazuje otaczającym ją ludziom. Ci, co słuchali uważnie, na pewno doszli też i do drugiego znaczącego wniosku - Pani Łucja jest profesjonalistką, osobą o silnym charakterze, niezłomnym harcie ducha i dokładnie wiedzącą, czego chce od życia i czerpiącą z niego pełnymi garściami. Opowiadała nam trudne początki pracy jako psycholog, kiedy jeszcze w szpitalach kilka dekad temu traktowano pacjentów z nienależytym szacunkiem, czy wręcz brutalnie się z nimi obchodzono. Po objęciu kierownictwa w kilku klinikach (np. dziecięcej czy ds. uzależnień) wprowadzała radykalne zmiany, walczyła o godne traktowanie pacjentów, o nadanie numeru chorobom wcześniej za takowe nieuważane, a przy tym każdego pacjenta traktując indywidualnie, skupiając się maksymalnie na jego problemach. Rozmowa miała bardzo absorbujący charakter, a wplatane anegdoty z pracy psychologa ożywiały nasze spotkanie. Dowiedzieliśmy się o współczesnych metodach pracy psychologa oraz tych wypracowanych sobie przez Panią Łucję. Nasz Gość uświadomił nam również, że obecnie wiele ludzi potrzebuje pomocy psychologa, że powrót do zdrowia to wieloletnia praca nad samym sobą, że warto korzystać z pomocy specjalisty oraz przełamywać tabu związane z taką pomocą.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także, jak to się stało, że Pani Łucja jako rodowita mieszkanka Wałbrzycha zamieszkała w gminie Zawonia. 
Nasz Gość udowodnił nam, że to co robi, to Jej życiowa ścieżka, którą świadomie sobie wybrała i dzięki której jest w życiu szczęśliwa i spełniona oraz czuje satysfakcję, kiedy jej leczenie odnosi sukcesy.
Spotkanie mogłoby trwać wiele godzin, ponieważ rozmowy o psychologii, zdrowiu oraz pozytywnych emocjach są tematami jak rzeka. Warto było wysłuchać Pani Łucji i snutej przez nią historii.  Warto było napawać się jej ogromną energią oraz wewnętrzną radością z bycia sobą. Pozostało jeszcze  wiele wątków, które  należałoby poruszyć, ale o nich może na kolejnym spotkaniu.

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 05-05-2022 13:22
Icons from IcoFont