23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Akcja "Żonkile"

19 kwietnia b.r. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której mieszkańcy Gmina Zawonia również wzięli udział. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

W Zawoni, pod hasłem „Łączy nas pamięć” pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Klub Seniorek w Zawoni wraz z Panią Wójt Agnieszką Werstą akcję rozpoczęli wspólnym sadzeniem żonkili w wyznaczonych strefach terenu przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Po posadzeniu żonkili – symbolu zbiorowej pamięci – Uczestnicy Wydarzenia udali się do GOK-u na film pt. "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w reżyserii Kamy Veymont i produkcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Film został zrealizowany w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu jest opowiedzenie przebiegu powstania metodą animacji, dzięki czemu został on przedstawiony z całym ładunkiem emocjonalnym. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Wyświetlony film został poszerzony o relacje świadków powstania w getcie.

Etapem zwieńczającym spotkanie były własnoręcznie wykonane papierowe żonkile. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Nasza dzisiejsza akcja podkreśliła siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę pielęgnacji zbiorowej pamięci.

Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia Filia GBP w Czeszowie włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. 20 kwietnia gościliśmy w bibliotece uczniów klasy II Szkoła Podstawowa im. ks. Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie wraz z Panią Anną Freus. Spotkaliśmy się, aby uczestniczyć w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

Na znak uczestnictwa wszyscy otrzymali żółty żonkil, symbol pamięci.

Na bibliotecznym spotkaniu uczniowie wysłuchali niezwykłą historię małych stworzonek – drobinek, które chciały, aby ich dzieje były zapamiętane, opowiadanie „Pamięć drobinek” Zofii Stanieckiej. Omawiając przeczytaną historię, rozmawialiśmy jak dbać o zachowanie pamięci, i jak ważna jest PAMIĘĆ. Na zakończenie spotkania, przed biblioteką zasadziliśmy symboliczne żółte żonkile

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 20-04-2022 13:46
Icons from IcoFont