Już 15 grudnia (niedziela) w godzinach 11:00–17:00 na terenie Ośrodka Kultury przy ul. Szkolnej 1 odbędzie się wyjątkowy, świąteczny jarmark!
19 kwietnia b.r. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której mieszkańcy Gmina Zawonia również wzięli udział. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil, a to dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
W Zawoni, pod hasłem „Łączy nas pamięć” pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Klub Seniorek w Zawoni wraz z Panią Wójt Agnieszką Werstą akcję rozpoczęli wspólnym sadzeniem żonkili w wyznaczonych strefach terenu przy Gminnym Ośrodku Kultury.
Po posadzeniu żonkili – symbolu zbiorowej pamięci – Uczestnicy Wydarzenia udali się do GOK-u na film pt. "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w reżyserii Kamy Veymont i produkcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Film został zrealizowany w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu jest opowiedzenie przebiegu powstania metodą animacji, dzięki czemu został on przedstawiony z całym ładunkiem emocjonalnym. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Wyświetlony film został poszerzony o relacje świadków powstania w getcie.
Etapem zwieńczającym spotkanie były własnoręcznie wykonane papierowe żonkile. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Nasza dzisiejsza akcja podkreśliła siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę pielęgnacji zbiorowej pamięci.
Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia Filia GBP w Czeszowie włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. 20 kwietnia gościliśmy w bibliotece uczniów klasy II Szkoła Podstawowa im. ks. Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie wraz z Panią Anną Freus. Spotkaliśmy się, aby uczestniczyć w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.
Na znak uczestnictwa wszyscy otrzymali żółty żonkil, symbol pamięci.
Na bibliotecznym spotkaniu uczniowie wysłuchali niezwykłą historię małych stworzonek – drobinek, które chciały, aby ich dzieje były zapamiętane, opowiadanie „Pamięć drobinek” Zofii Stanieckiej. Omawiając przeczytaną historię, rozmawialiśmy jak dbać o zachowanie pamięci, i jak ważna jest PAMIĘĆ. Na zakończenie spotkania, przed biblioteką zasadziliśmy symboliczne żółte żonkile