23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Wiosenna Biblioteczna Poczytajka

Za nami kolejna wspaniała przygoda podczas Wiosennej Bibliotecznej Poczytajki. Dzielną grupą, która - pomimo niezachęcającej pogody - przybyła z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni pod opieką Pani Katarzyny Pawelec i Wioletty Hołówki do Biblioteki, była grupa "Biedronek", 3-letnich przedszkolaków.

Podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i w jaki sposób służy ludziom biblioteka, jakie są korzyści płynące z zapisania się do niej.

Po części zapoznawczej przystąpiliśmy do właściwego clue spotkania. Tematem przewodnim marcowo-kwietniowej Poczytajki była "Wiosna", a Małym Uczestnikom odczytane zostały zagadki nawiązujące do Wiosny i jej pierwszych oznak. Dzieci wywiązały się z tego zadania znakomicie.

Jako, że marzec jest miesiącem dedykowanym teatrowi, dzieciom w dalszej kolejności przedstawione zostało opowiadanie „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena w postaci Teatrzyku Kamishibai - wywodzącej się z Japonii techniki czytania i prezentacji książki obrazkowej, inaczej teatru obrazkowego lub teatru ilustracji. Przygód małego Brzydkiego Kaczątka dzieci słuchały z zaciekawieniem, a po przedstawionym teatrze zilustrowały na specjalnie przygotowanych stronicach książki Brzydkie Kaczątko, Panią Wiosnę oraz przyrodę budzącą się do życia. Jak się okazało, zawońskie 3-latki to mali-wielcy artyści, z wielkim zapałem i entuzjazmem rysowały przepiękne scenki oraz chętnie opowiadały, co stworzyły, jednocześnie udowadniając, że słuchały bardzo uważnie przeczytanej historii.

Po słuchaniu i rysowaniu nadszedł czas na ćwiczenie spostrzegawczości i umiejętności kojarzenia. Posłużyła nam do tego plansza pt. „Co nie pasuje do wiosny?” Mali Uczestnicy przyporządkowali zadziwiająco sprawnie i szybko wszystkie obrazki kojarzące się z zieloną porą roku oraz wypadającymi wówczas Świętami Wielkanocnymi.

Ostatnim etapem spotkania była zabawa ruchowa, podczas której dzieci zbierały biedronki nieoczekiwanie rozgoszczone i przycupnięte na całej przestrzeni biblioteki. Zbieranie tych uroczych owadów przyniosło dzieciom wiele śmiechu i zabawy, a jednocześnie oswoiło je z przestrzenią biblioteczną.

Przyjemne spotkanie z Najmłodszymi zakończyło się uhonorowaniem Małych Czytelników Dyplomem Dzielnego Uczestnika Bibliotecznej Wiosennej Poczytajki oraz czekoladowym zającem wielkanocnym.

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 08-04-2022 09:28
Icons from IcoFont