23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Świąteczna Biblioteczna Poczytajka

Ostatnią w tym roku Biblioteczną Poczytajkę zadedykowaliśmy najbardziej uroczystemu rodzinnemu świętu w roku – Świętu Bożego Narodzenia. Na spotkanie świąteczne zaprosiliśmy grupę Motylków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni pod opieką Pani Laury Kmieć.

Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęliśmy krótkim wprowadzeniem, czym jest biblioteka, kto to jest bibliotekarz  i na czym polega praca w bibliotece.

Opowiedzieliśmy także o ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka - Wielki człowiek”. Rodzicom przekazaliśmy krótkie ulotki zachęcające do przyłączenia się do tej akcji, bo wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od najmłodszych lat, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Po krótkim oswojeniu dzieci z przestrzenią biblioteczną przyszedł czas na odpowiednie nastrojenie ich do wspólnej zabawy. Do tego celu posłużyło nam pudełko sensoryczne wypełnione świątecznymi kolorami, zapachami, fakturami oraz plik świątecznych rymowanych zagadek. Dzięki tym zajmującym zabawom dzieci z łatwością odgadły temat naszego spotkania.

W kolejnym etapie dzieciom została przeczytana bajka „Święta Pana Misia” Karmy Wilson, podczas której słuchały uważnie i zapamiętywały perypetie tytułowego bohatera i jego przyjaciół. Podczas czytania dopomagały Misiowi ziewać, chrapać i w razie potrzeby dobudzać drzemiącego bohatera.

Następnie przyszedł czas na wspólne rozmowy nt. wigilijnych zwyczajów, które są piękne jak z bajek. Dzieci z ochotą opowiadały o swoich ulubionych zajęciach przedświątecznych oraz o zwyczajach i tradycjach panujących w ich domach.

W przedostatnim etapie naszego spotkania dzieci pomogły udekorować bibliotekę poprzez przystrojenie papierowej choinki własnoręcznie namalowanymi bombkami oraz stworzyły „paluszkową” uroczą choinkę.

Całe spotkanie zakończyliśmy uhonorowaniem Małych Uczestników imiennym dyplomem oraz przepysznymi pierniczkami wykonanymi przez niezwykłą pracownię Krzyżyk do krzyżyka pani Agnieszki Gurbody.

Za udział i ogromne zaangażowanie w poczytajkowe poczynania dzieciom serdecznie dziękujemy. To był niezmiernie udany czas spędzony wspólnie na rozmowach, czytaniu, śmiechu i prawdziwie artystycznej pracy!

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 16-12-2021 15:19
Icons from IcoFont