Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w IV edycji Babskiego  Rajdu Rowerowego w Gminie Zawonia 9.10.2022 godz. 11:00 Zapraszamy.

Logo GOK

Listopadowa Biblioteczna Poczytajka

Listopadową Biblioteczną Poczytajkę zadedykowaliśmy Pluszowemu Misiowi. Na te spotkania zaprosiliśmy grupy zerówkowe „0a” i „0b” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni pod opieką Pań: Bożeny Pamuły oraz Jolanty Adamus-Warzechy.

Podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i w jaki sposób służy ludziom biblioteka, jakie są korzyści płynące z zapisania się do niej. Dzielni mali słuchacze zostali poinformowani również o ogólnopolskim programie "Mała Książka-Wielki Człowiek", finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, do którego mogą przystąpić. Każde dziecko w wieku 3-6 lat, które przyjdzie do biblioteki (w Zawoni lub Czeszowie), otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece (zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki) Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu - zostanie uhonorowany imiennym dyplomem i nagrodą.

Po części zapoznawczej i wprowadzającej przeszliśmy do meritum spotkania. Dzieci swoje święto obchodzą 1 czerwca, natomiast Pluszowe Misie 25 listopada. I właśnie świętu Misia poświęciliśmy nasze listopadowe spotkania.

W pierwszej kolejności Mali Czytelnicy posłuchali historii powstania święta poświęconego pluszowej zabawce. Następnie, aby rozruszać umysły, dzielnie odpowiadały na pytania quizu nt. zwyczajów niedźwiadków oraz odgadywały z opisów bezbłędnie opisywane znane Misie z bajek i dobranocek. Chętnie też zdradziły imiona swoich ulubionych misiowych Przytulanek.

                Podczas spotkania przeczytana została dzieciom bajka „Kto przytuli Misia Tulisia?” Davida Mellinga. Dzieci słuchały bardzo uważnie, śmiały się i smuciły razem z tytułowym bohaterem, a po lekturze zaproszone do wspólnej zabawy ochoczo zabrały się do pracy. Po lekturze miały za zadanie zilustrować na specjalnie przygotowanych stronicach przygody Misia Tulisia, jego portret lub inne postaci zapamiętane z przeczytanej książki. Następnie z przygotowanych kółkowych puzzli wyklejały swoje własne Misie i „karmiły” je złowionymi rybkami wciąganymi przez słomkę. Ostatnim znacznym wyzwaniem była zabawa klamerkowa, podczas której głoskowały i zaznaczały klamerkami na kartkach imiona misiowych bohaterów. Z każdą z zabaw poradziły sobie znakomicie, a uśmiechnięte buzie dowodziły, że z wielkim zapałem i entuzjazmem podchodziły do każdego postawionego im wyzwania.

                Przedostatnim etapem wizyty było Pasowanie na Przyjaciela Misia. Aby zostać przyjacielem misia, każdy zjadł małe niedźwiedzie „conieco”, a prowadząca spotkanie „pasowała” Uczestników łapą niedźwiadka i umieszczała emblemat na ich szyi.

Przyjemne spotkanie zakończyliśmy uhonorowaniem naszych Małych Czytelników Dyplomem Dzielnego Uczestnika Bibliotecznej Listopadowej Poczytajki oraz słodkim upominkiem. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dzieci zjechały windą (co było dla nich ogromną frajdą!).

Pełne zaangażowanie na zajęciach, pozytywna energia oraz radosne nastawienie Małych Uczestników sprawiły, że spotkania przebiegły w cudownej atmosferze. Wszystkim Instytucjom Kultury życzę tak wspaniałych Małych Czytelników!

Grupa "0b":

 

 

Grupa "0a":

 

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 01-12-2021 13:00
Icons from IcoFont