23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Listopadowa Biblioteczna Poczytajka

Listopadową Biblioteczną Poczytajkę zadedykowaliśmy Pluszowemu Misiowi. Na te spotkania zaprosiliśmy grupy zerówkowe „0a” i „0b” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zawoni pod opieką Pań: Bożeny Pamuły oraz Jolanty Adamus-Warzechy.

Podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i w jaki sposób służy ludziom biblioteka, jakie są korzyści płynące z zapisania się do niej. Dzielni mali słuchacze zostali poinformowani również o ogólnopolskim programie "Mała Książka-Wielki Człowiek", finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, do którego mogą przystąpić. Każde dziecko w wieku 3-6 lat, które przyjdzie do biblioteki (w Zawoni lub Czeszowie), otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece (zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki) Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu - zostanie uhonorowany imiennym dyplomem i nagrodą.

Po części zapoznawczej i wprowadzającej przeszliśmy do meritum spotkania. Dzieci swoje święto obchodzą 1 czerwca, natomiast Pluszowe Misie 25 listopada. I właśnie świętu Misia poświęciliśmy nasze listopadowe spotkania.

W pierwszej kolejności Mali Czytelnicy posłuchali historii powstania święta poświęconego pluszowej zabawce. Następnie, aby rozruszać umysły, dzielnie odpowiadały na pytania quizu nt. zwyczajów niedźwiadków oraz odgadywały z opisów bezbłędnie opisywane znane Misie z bajek i dobranocek. Chętnie też zdradziły imiona swoich ulubionych misiowych Przytulanek.

                Podczas spotkania przeczytana została dzieciom bajka „Kto przytuli Misia Tulisia?” Davida Mellinga. Dzieci słuchały bardzo uważnie, śmiały się i smuciły razem z tytułowym bohaterem, a po lekturze zaproszone do wspólnej zabawy ochoczo zabrały się do pracy. Po lekturze miały za zadanie zilustrować na specjalnie przygotowanych stronicach przygody Misia Tulisia, jego portret lub inne postaci zapamiętane z przeczytanej książki. Następnie z przygotowanych kółkowych puzzli wyklejały swoje własne Misie i „karmiły” je złowionymi rybkami wciąganymi przez słomkę. Ostatnim znacznym wyzwaniem była zabawa klamerkowa, podczas której głoskowały i zaznaczały klamerkami na kartkach imiona misiowych bohaterów. Z każdą z zabaw poradziły sobie znakomicie, a uśmiechnięte buzie dowodziły, że z wielkim zapałem i entuzjazmem podchodziły do każdego postawionego im wyzwania.

                Przedostatnim etapem wizyty było Pasowanie na Przyjaciela Misia. Aby zostać przyjacielem misia, każdy zjadł małe niedźwiedzie „conieco”, a prowadząca spotkanie „pasowała” Uczestników łapą niedźwiadka i umieszczała emblemat na ich szyi.

Przyjemne spotkanie zakończyliśmy uhonorowaniem naszych Małych Czytelników Dyplomem Dzielnego Uczestnika Bibliotecznej Listopadowej Poczytajki oraz słodkim upominkiem. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dzieci zjechały windą (co było dla nich ogromną frajdą!).

Pełne zaangażowanie na zajęciach, pozytywna energia oraz radosne nastawienie Małych Uczestników sprawiły, że spotkania przebiegły w cudownej atmosferze. Wszystkim Instytucjom Kultury życzę tak wspaniałych Małych Czytelników!

Grupa "0b":

 

Grupa "0a":

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 01-12-2021 13:00
Icons from IcoFont