Zapraszamy na wyjątkową galę muzyczną, niezapomniany koncert z okazji Dnia Matki - "Trzech Tenorów i Ona" - 26 maja o godzinie 17:00

Logo GOK

Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską oraz dr Marcinem Bednarczykiem

25 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoni odbyło się spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską oraz dr Marcinem Bednarczykiem biegłym sądowym z Sądu Okręgowego w Radomiu. Spotkanie edukacyjne kierowane było do rodziców, dziadków, pedagogów oraz wszystkich osób które działają na rzecz praw dziecka. Tematem spotkania były nowe formy profilaktyki zintegrowanej w świetle współczesnych zagrożeń dzieci i młodzieży.

- Zagrożeń mamy coraz więcej. Nasze dzieciaki mają poznać gdzie są granice między dobrem, a złem; wygłupem, a przestępstwem; żartem, a wykroczeniem. Te granice coraz bardziej się zacierają. Zagrożeń jest dużo zaczynając od Internetu, zbyt wczesnej inicjacji seksualnej, kończąc na wzajemnym krzywdzeniu się i przemocy rówieśniczej - mówi sędzia Anna Maria Wesołowska.

Natomiast Dr Marcin Bednarczyk, psycholog i seksuolog mówił, że średnio w Polsce i Europie co siódme dziecko pada ofiarą wykorzystywania i przemocy. Ostatnio, kiedy badali pewnego sprawcę, który już odsiedział wyrok roku pozbawienia wolności, okazało się, że po kilku tygodniach zaczął robić to samo, miał 17 różnych kont, na portalach społecznościowych i w tym czasie korespondował co najmniej z 12 różnymi osobami. Były to nastolatki w wieku o 11. do 13. lat. Część z tych osób wysyłały mu nagie zdjęcia, kręcili mu pornografię, dały się wciągnąć w relację o charakterze patologii seksualnej.

Dzieci i młodzież są często nieświadomi popełnianych błędów, nie wiedzą, że coś jest złe i zabronione. Trudnym przeżyciem jest karanie dzieci i młodzieży. Nie tylko dla ich samych i ich rodziny, ale również dla samej sędzi.

Dorośli, pamiętajmy jak ważna jest rozmowa z naszymi dziećmi...

Dziękujemy wszystkim za obecność .

Spotkanie odbyło się ramach projektu „Kulturalne wędrówki” dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Zawonia w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021 

 

Opublikował: Katarzyna Kasprzak
Data publikacji: 29-11-2021 10:04
Icons from IcoFont