Zapraszamy na wyjątkową galę muzyczną, niezapomniany koncert z okazji Dnia Matki - "Trzech Tenorów i Ona" - 26 maja o godzinie 17:00

Logo GOK

ZWYKLI-NIEZWYKLI

Za nami drugie spotkanie z cyklu „Zwykli-niezwykli” pod tytułem „Oceń książkę po okładce”. Cieszymy się ogromnie, że nasze przybliżanie mieszkańców z pasjami i talentami cieszy się tak niesłabnącym zainteresowaniem wśród Was!

Na listopadowym wydarzeniu „Zwykli-niezwykli” gościliśmy w murach biblioteki panią Monikę Komorowską, mieszkankę Budczyc, która od 25 lat pracuje jako projektant graficzny a ostatnie lata w największym wydawnictwie prasowym w Polsce. Ponadto pani Monika projektuje okładki książek i wszelkie inne prace drukowane.

Artystyczne pasje zaszczepiła w niej mama, która tworzyła dla niej niezwykłe bajkowe rysunki. Dzięki tacie pokochała fotografię, to z nim wywoływała samodzielnie pierwsze czarno- białe zdjęcia. Podążając za swoimi marzeniami, zdobyła plastyczne wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Pani Monika opowiedziała nam m.in. o metodologii pracy grafika w wydawnictwie prasowym, w jaki sposób przygotowuje się do projektu okładki dla konkretnej książki, jak długo zajmuje zaprojektowanie „ od a do z” czasopisma lub oprawy książki, czy istnieją pewne stałe zasady takich projektów.

Opowiedziała nam o współpracy z wydawcami, pisarzami oraz redaktorami . Dowiedzieliśmy się o ulubionych gatunkach książek i gazet, dla których chętnie pani Monika projektuje szatę graficzną, a także o współczesnych trendach stylistycznych w grafice tego typu. Poruszyliśmy także ważny temat, jakim jest problem plagiatu w pracy zawodowej grafika.

Pani Monika udowodniła nam, że to co robi, jest jej życiową ścieżką, którą świadomie sobie wybrała i dzięki której jest w życiu szczęśliwa i spełniona oraz osiąga sukcesy.

Przekłada się to na wspaniałe efekty, które mieliśmy okazję obejrzeć, bowiem Artystka przyniosła ze sobą wiele czasopism, które wyszły spod jej „myszki i klawiatury” oraz książki, których okładek jest autorką.

W drugim etapie spotkania Uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił w samodzielnym zaprojektowaniu okładki metodą kolażu. Na podstawie wylosowanych tytułów książek (istniejących lub wymyślonych) przygotowali znakomite prace. Efekt finalny przekroczył wszelkie oczekiwania i świadczy o niezwykłej wrażliwości naszych Uczestników! Rezultat „burzy mózgów” w postaci nieprzeciętnych prac możecie Państwo obejrzeć poniżej w zamieszczonej galerii zdjęć.

  

 

Galeria kolaży okładek Uczestników spotkania z Moniką Komorowską z cyklu „Zwykli-niezwykli” - „Oceń książkę po okładce”.

 

 

 

 

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 22-11-2021 12:35
Icons from IcoFont