23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Biblioteczna Poczytajka

Za nami pierwsza Biblioteczna Poczytajka offline w odremontowanej siedzibie biblioteki :) Dzielną pionierską grupę Małych Czytelników stanowiły 5-latki z grupy "Pszczółek" pod opieką Pani Moniki Więcław-Pielak i Pani Eweliny Dąbrowskiej. 
Podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się m.in. co to jest i w jaki sposób służy ludziom biblioteka, jakie są korzyści płynące z zapisania się do niej. Usłyszały również o ogólnopolskim programie "Mała Książka-Wielki Człowiek", finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego mogą przystąpić. Każde dziecko w wieku 3-6 lat, które przyjdzie do biblioteki (w Zawoni lub Czeszowie), otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece (zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki) Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu - zostanie uhonorowany imiennym dyplomem i nagrodą.

Po części zapoznawczej przystąpiliśmy do właściwego clue spotkania. Tematem przewodnim październikowej Poczytajki była "Jesień", a dzieci miały za zadanie odgadnąć za pomocą zmysłu dotyku, co skrywa czarodziejskie pudełko. W pudełku znajdowały się przeróżne skarby jesieni, a dzieci bez problemu poradziły sobie z tym arcytrudnym zadaniem. Po wprowadzeniu w tematykę jesienną odczytane zostały Małym Uczestnikom zagadki nawiązujące do jesieni oraz do książki Urszuli Sieńkowskiej-Cioch "Przygody jeża Szymona", która podczas Poczytajki została przeczytana. Dzieci bez problemu rozszyfrowały jesienne zagadki, a książki o małym jeżyku i jego przygodach słuchały z zaciekawieniem. Po przeczytaniu lektury miały za zadanie zilustrować na specjalnie przygotowanych stronicach książki sceny z opowiedzianej historii o jeżu Szymonie i jego przyjaciołach. Jak się okazało, zawońskie 5-latki to mali artyści, z wielkim zapałem i entuzjazmem narysowały przepiękne scenki, chętnie opowiadały, co stworzyły, jednocześnie udowadniając, że słuchały bardzo uważnie przeczytanej historii. 
Przedostatnim etapem zabaw było połączenie kropek na kartce i odgadnięcie, co za obrazki im wyszły. I to zadanie dzieci wykonały perfekcyjnie, a większość prosiła o dodatkowe obrazki do rysowania.

Przyjemne spotkanie zakończyliśmy uhonorowaniem naszych Małych Czytelników Dyplomem Dzielnego Uczestnika Bibliotecznej Jesiennej Poczytajki oraz jabłkiem - owocem jesieni. 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 22-10-2021 13:56
Icons from IcoFont