SPEKTAKL MUZYCZNO-TANECZNY "KTO MA KLUCZ" W GOK ZAWONIA! Zapraszamy!

Logo GOK

I Gminne Dyktando

"Gdyby się chciało przejechać Dolny Śląsk wzdłuż i wszerz, a potem - tam i z powrotem - to trzeba by przemierzyć tereny Niziny Śląskiej, Przedgórza Sudeckiego oraz Sudetów (...)". Tak brzmi początek I Gminnego Dyktanda w Zawoni - wydarzenia, które mamy nadzieję, stanie się cyklicznym w naszej gminie.

Pierwsze Gminne Dyktando, które poprowadziła dla nas Pani Kamila Kalińczak, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Zanim uczestnicy przystąpili do pisania, wzięli udział w dyskusji nt. współczesnych aspektów języka polskiego. Rozmawialiśmy o tym, jak wygląda kształcenie językowe w szkołach, czy Polacy dbają o czystość i poprawność języka ojczystego, jakich słów nadużywają czy jakie są najczęściej popełniane błędy językowe i stylistyczne wśród Rodaków. Nasz Gość jeszcze bardziej nam uświadomił, jak ważne jest dbanie i pielęgnowanie języka polskiego.

Po rozmowie przyszedł czas na główny punkt wydarzenia czyli pisanie Dyktanda. Każdy mógł sprawdzić się, zmierzyć - sam dla siebie - swój poziom znajomości ortografii i interpunkcji. To był prawdziwy test sprawnościowy, zarówno dla umysłów uczestników, jak i ich dłoni, które we współczesnym świecie nieco odzwyczaiły się już od pisania długich esejów :)

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim odważnym, którzy postanowili zmierzyć się z wyzwaniem. Każdy z uczestników otrzymał dyplom honorowy oraz pamięć USB w kształcie pióra z grawerem, a Jury w trzyosobowym składzie sprawdziło najlepsze prace zgłoszone do II etapu Dyktanda i na tej podstawie wyłoniono Mistrza Ortografii Gminy Zawoni 2021 oraz Pierwszego i Drugiego Wicemistrza Ortografii Gminy Zawoni 2021. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodzeni odpowiednio za pierwsze miejsce czytnikiem e-book, za drugie i trzecie miejsce zestawem piśmienniczym firmy Parker .

Proszę Państwa, z wielką dumą informujemy, że Mistrzem Ortografii Gminy Zawonia 2021 została Pani Edyta Kopczyńska, Pierwszym Wicemistrzem Ortografii Gminy Zawonia 2021 została Pani Agnieszka Andruszczak, a Drugim Wicemistrzem Ortografii Gminy Zawonia 2021 została Pani Paulina King. Paniom gratulujemy perfekcyjnej znajomości naszego języka!

 

Było to ostatnie wydarzenie z cyklu "Bo język ma znaczenie!" współfinansowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich. Z całą pewnością uzmysłowiło nam, jak ważny jest nasz język i jak ważne jest nie zatracenie jego podstawowej wartości.

 

 

Opublikował: Magdalena Musiał
Data publikacji: 21-10-2021 15:52
Icons from IcoFont