23 marca zapraszamy Was na niezapomniany Jarmark Wielkanocny! Jeśli jesteście lokalnymi rękodzielnikami lub wystawcami, serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich stoisk.

Logo GOK

Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczną, już dziesiątą jubileuszową odsłoną Narodowego Czytania jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Wystawiano ją wielokrotnie na deskach różnych teatrów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych.

"Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Na podstawie dramatu powstały również filmy. Odnosiła też sukcesy za granicą.

My zapraszamy do obejrzenia naszej interpretacji dramatu.

Planat 70 x 100cm druk.jpeg

Opublikował: Elżbieta Michta
Data publikacji: 01-09-2021 10:52
Icons from IcoFont