UWAGA ! Ruszyły zapisy na BAJKOWE FERIE w GOK. Będziemy również w Pęciszowie, Trzęsowicach, Czachowie, Kałowicach, Rędziszowicach, Niedarach, Głuchowie Dolnym i Sędzicach. Zapraszamy do zapisów.

Spotkanie Autorskie z Mariuszem Urbankiem

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoni gościła wybitnego pisarza, twórcę znakomitych biografii i znanego publicystę wrocławskiego Mariusza Urbanka. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja

Okazją do spotkania była najnowsza książka autora pt. Profesor Weigl i karmiciele wszy.

M. Urbanek jak zwykle skupił się na wybitnej postaci, o której wiedza jest niepełna, oparta na stereotypach albo też w ogóle nie funkcjonuje w szeroko pojętej świadomości społecznej. Taką postacią był wybitny biolog pochodzenia austriackiego, który z wyboru i na zawsze został Polakiem, wynalazca szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prof. Rudol Weigl (1883-1957).  On pierwszy użył organizmu owada do hodowli riketsji nie rozwijających się na zwykłych pożywkach mikrobiologicznych. Torował drogę współczesnym metodom wirusologii. Jako jedyny Polak był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny- której nigdy nie dostał z różnych powodów. Austriak z urodzenia, Polak z wyboru, w którym szczególne koleje życia, a potem klimat polskiej kultury ukształtowały poczucie narodowe i patriotyzm. Który mówił o sobie w chwilach ciężkiej próby w czasie okupacji niemieckiej:” Ojczyznę wybiera się jeden raz - ja dokonałem tego w 1918 roku.” Warto przyjrzeć się jego kolejom losu i przeczytać książkę ( dostępną w bibliotece)

Opublikował: Elżbieta Michta
Data publikacji: 30-01-2020 21:21