Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni zapraszają na wyjątkowy Koncert z okazji Dnia Matki - na naszej scenie wystąpi Śpiewająca Rodzina Kaczmarków

Logo GOK

Tydzień zakazanych książek

Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone” - to tegoroczne hasło przypominające o wydarzeniu jakim jest Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych i dotyczące wolności czytania, które jest ściśle związane z pierwszą poprawką amerykańskiej konstytucji, mówiącej o wolności słowa, traktując je jako prawo podstawowe. Obecnie szczególną uwagę zwracamy na historyczne próby cenzurowanie książek w bibliotekach i szkołach.

Tydzień Zakazanych Książek został zainaugurowany w latach 80. XX wieku, w czasach wzmożonych wyzwań, zorganizowanych protestów oraz sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District, która orzekła, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

Książki są nośnikami pewnych myśli i ze względu na różne uwarunkowania np. historyczne z powodów politycznych, obyczajowych, społecznych lub kulturalnych mogą być powszechnie uznawane za szkodliwe, zakazane – przykładem jest „Mein Kampf” autorstwa Adolfa Hitlera. Wydawanie tej książki w Polsce jest zakazane, z oczywistych względów.

Często jednak, jak widać poniżej, na listę książek niebezpiecznych trafiają pozycje wartościowe. Także samo zjawisko umieszczania książek w kategorii zakazanych nie przeminęło z XX wiekiem i ciągle ma się dobrze.

W dniach 24-30 września w bibliotece będzie można zatrzymać się przy powstałej z tej okazji wystawie dot. zakazanych książek..

 PDFLISTA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK.pdf (427,50KB)

Opublikował: Elżbieta Michta
Data publikacji: 24-09-2019 13:47
Icons from IcoFont