Zapraszamy na wyjątkową galę muzyczną, niezapomniany koncert z okazji Dnia Matki - "Trzech Tenorów i Ona" - 26 maja o godzinie 17:00

Logo GOK

GMINNE ŚWIĘTOWANIE ZAKOŃCZENIA ŻNIW

Wspaniała pogoda, wakacyjne sobotnie popołudnie i gorąca atmosfera wśród słoneczników na placu dożynkowym - w tych słowach możemy krótko podsumować największe wydarzenie Gminy Zawonia. Dożynki w naszej gminie przechodzą do historii, a każdy kto odwiedził nas w sobotę mamy nadzieję, że zapamięta ten czas na długo.

OFICJALNE UROCZYSTOŚCI:

Już chwilę przed Kościołem Parafialnym mogliśmy zobaczyć dostojne wieńce dożynkowe przygotowane przez nasze sołectwa. W Dożynkowej Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe na czele z Panią Wójt Gminy Zawonia Agnieszką Werstą, zaproszeni goście dożynkowi, w tym Pani Poseł na Sejm RP Mirosława Stachowiak-Różecka, Radni Rady Gminy, Sołtysi Gminy Zawonia wraz z delegacjami sołeckimi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz rolnicy i mieszkańcy naszej gminy. Poświęcone zostały chleb dożynkowy oraz wieńce dożynkowe, a specjalne kazanie wygłosił Ks. Proboszcz Czesław Przerada. Po mszy kolorowy korowód przeszedł na plac dożynkowy, aby wspólnie uroczyście otworzyć Dożynki Gminne 2019. Pani Wójt Agnieszka Wersta powitała zaproszonych gości, rolników oraz mieszkańców gminy życząc wspaniałego radosnego świętowania. W swoim przemówieniu podkreśliła tegoroczną suszę: " z wdzięcznością i szacunkiem chylę przed wami czoła gdyż ten rok jest naznaczony katastrofą suszy, która was dotknęła. Chleb, którym dziś będziemy się dzielić został wypieczony z zebranych już plonów z ogromnym trudem, jest on dla nas tym bardziej cenniejszym symbolem waszej pracy. Dziękuję Wam rolnicy w imieniu swoim i naszych mieszkańców za wasz trud, troskę byśmy codziennie mogli spożywać chleb którym za chwilę się podzielimy." W słowach podziękowania zwróciła się do Sołtysów dziękując za przygotowanie pięknych wieńcy. Słowa podziękowań trafiły również na ręce dyrektorów i kierowników jednostek oraz pracowników urzędu za intensywną pracę na rzecz dynamicznego rozwoju gminy. Pani Wójt zwróciła się z podziękowaniami do pracowników GOK na czele z Panią dyrektor Agnieszką Pawlaczek za przygotowanie gminnego wydarzenia. Następnie na scenie głos zabrała Pani Poseł na Sejm RP odczytując Oficjalny List Premiera Mateusza Morawieckiego z okazji dożynek. Następnie Pani Naczelnik ARIMR w Trzebnicy Agnieszka Krawiec-Rozin przeczytała List Prezesa ARIMR przygotowany na tę okoliczność.

Jak co roku w uroczystym Obrzędzie Dożynkowym usłyszeliśmy wspaniałe ALE BABKI z Czeszowa. Zespół przygotował stosowny do tej uroczystości repertuar. Z okazji 10 lecia zespołu nasze artystki otrzymały kosz dożynkowy od Pani Wójt oraz piękne słoneczniki. Uroczystego przekazania chleba dożynkowego - symbol tegorocznych dożynek. Chleb poświęcony na Mszy św. i przyniesiony w korowodzie przez Starostów Dożynkowych Stefanię Madej z Zawoni i Jerzego Łozę z Tarnowca został wręczony Gospodarzowi Gminy, sprawiedliwie podzielony i rozdany wśród zebranych mieszkańców.

DOSTOJNE WIEŃCE I KRAMY:

Wieniec jest najważniejszym elementem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce powstają w wielu sołectwach, a w tym roku przygotowane zostały przez: Czeszów, Ludgierzowice, Zawonię, Rzędziszowice, Prawocice, Tarnowiec, Pęciszów, Grochową oraz Kałowice. Cieszymy się że na naszym terenie również powstają te prawdziwe dzieła sztuki. Komisja poddała je ocenie długo dyskutując nad każdym wieńcem i ostatecznych wynikiem konkursu.

I miejsce powędrowało wraz z nagrodą do sołectwa Tarnowiec, II miejsce i nagrodę zdobyło sołectwo Czeszów, a III miejsce zdobyło sołectwo Pęciszów. Gratulujemy Zwycięzcom.

Fotografie: Katarzyna Pop

 

Opublikował: Elżbieta Michta
Data publikacji: 27-08-2019 13:06
Icons from IcoFont